Něco z hodin Mikrobiologie aneb Světový den antibiotik

Na 18.11. připadá Evropský antibiotický den, takže i my jsme se na něj připravili po svém. V hodině Mikrobiologie, kterou měl 2. ročník Laborantů, přišla přednášet odbornice na slovo vzatá, a to paní doktorka RNDr. Eva Chmelařová, která stála u zrodu Antibiotického střediska ve Vítkovické nemocnici. Přednáška v rozsahu dvou vyučovacích hodin byla jak jinak o antibiotikách.

Přednáška spadala do témat výuky v Mikrobiologii, avšak tematicky zároveň předeslala blížící se Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad. Žáci se seznámili s informacemi jako např. kdo je objevitelem penicilinu a tím pádem i zakladatelem využití ATB či jaké je dělení antibiotik. Paní doktorka seznámila žáky s principy léčby i s tím, že se při léčbě, kdy jsou nasazena antibiotika, ničí bakterie škodlivé, ale i tělu potřebné (např. střevní).  Společně probrali hrozbu současnosti, a to rezistenci na Atb a také plány do budoucna, kdy by se podle paní doktorky mohly vpravovat do předloktí čipy, ze kterých by se ATB uvolňovala dle potřeby.