Žáci AGEL Střední zdravotnické školy se v rámci programu Erasmus+ vzdělávali na odborné stáži v polském Štětíně

Deset žáků AGEL Střední zdravotnické školy se vydalo na konci školního roku na čtrnáctidenní pracovní stáž do polského Štětína. Díky programu Erasmus+ měli jedinečnou možnost sbírat zkušenosti v Univerzitní klinické nemocnici Nr 2 PUM a zároveň prozkoumávat krásy historického města.

Žáci během odborné stáže pracovali na odděleních laboratorní diagnostiky, kardiochirurgie, nefrologie, transplantologie a vnitřních nemocí nebo na oddělení všeobecné a transplantační chirurgie. Pod vedením zkušených polských odborníků tak získali cenné praktické zkušenosti a rozšířili si své znalosti v oboru.

„Stáž ve Štětíně pro mě byla skvělou zkušeností. Měli jsme možnost vidět, jak funguje polský zdravotnický systém, a využívat nejmodernější vybavení v nemocniční laboratoři pod vedením skvělých laborantů. V laboratoři jsme pracovali například s analyzátory typu Cobas, které jsou instalovány jako automatická linka, která prováděla jak preanalytickou tak analytickou část. Na mikrobiologii jsme měly možnost pracovat s přístrojem MALDI-TOF, který umí identifikovat bakterie během několika minut. Se všemi analyzátory jsme se setkali poprvé. Díky stáži jsme si procvičili jazykové znalosti a poznali také nové lidi,“ uvedla Tereza Čmaradová, žákyně oboru Laboratorní asistent.

Kromě práce v nemocnici si žáci užili i prohlídku Štětína. Prošli se kolem řeky Odry, navštívili muzea a památky a nasáli atmosféru historického centra. O volném víkendu se vydali na výlet k moři do Międzyzdrojů, kde si užili procházku po písečné pláži a poznali tak kousek polského pobřeží. Někteří dokonce zatli zuby a okusili ledové vody Baltu.

„Bylo to skvělé spojení práce a poznávání. Velmi se mi líbilo prozkoumávat Štětín a jeho památky. Měli jsme příležitost seznámit se s jinou kulturou, poznat nové lidi, nahlédnou pod pokličku polského zdravotnictví nebo získat hodiny praxe přímo v nemocnici. U nás lyceistů je totiž kladen větší důraz na teorii, praxe máme o poznání méně než například laboranti nebo praktické sestry. Měli jsme možnost pracovat se zdravotnickým materiálem, pečovali jsme o pacienty, pomáhali jsme při podávání jídla, hygieně, aktivizaci nebo měření fyziologických funkcí. V rámci praxe jsme nahlédli i na operační sál, kde jsme viděli operaci bypassu,“ říká Lukáš Nykel, žák oboru Zdravotnické lyceum.

AGEL Střední zdravotnická škola se aktivně věnuje podpoře mobility studentů a chystá pro ně další vzdělávací a poznávací projekty. Na podzim tohoto roku se jiná skupina žáků vydá na 14denní stáž do Malagy, kde budou pracovat v domově pro seniory. „Jsme rádi, že můžeme našim studentům nabízet tyto jedinečné příležitosti. Erasmus+ je skvělý program, který studentům umožňuje rozšiřovat si znalosti a zkušenosti v zahraničí a zároveň poznávat nové kultury. Věříme, že jim tato zkušenost pomůže v jejich profesním i osobním životě,“ zakončuje Bc. Ing. Vladimír Janus, ředitel školy.

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz